Bitva v Bohosudově - památka

Nejdelší středověké boje v našich dějinách, husitské války, se dotkly také Krupky, stejně jako celé země. Její majitel Albrecht z Koldic stál s měšťany na straně císaře Zikmunda. Husité se tak dostali ke Krupce až v červnu roku 1426. Po vítězné bitvě na Běhání u Ústí nad Labem pronásledovali saské křižáky a lužické rytíře až ke Krupce a v místech dnešního Bohosudovského centra, mezi vodní tvrzí Starý Dvůr, bazilikou Panny Marie Sedmibolesné a v blízkým okolím se střetli na konečný boj. Až 300 rytířů zde bylo po té nalezeno mrtvých. Údajně šlo převážně o Lužičany ze Zhořelce, které přivedl na bojiště majitel Krupky, hornolužický fojt Albrecht z Koldic. Pokud jde o ztráty na straně husitů, zde současníci informují o nepoměrně nižších číslech. Podle všech náznaků to byly zhruba tři desítky mužů, přičemž Staré letopisy české jich dokládají pouhých 19. Těla mrtvých byla katolickými obyvateli města pohřbena v hromadném hrobě u nedaleké lípy. Potomci padlých rytířů zde vystavěli kapličku a později zde vznikl kostel. Po husitských válkách byla obnovena tvrz Šajn, Scheune. Pojmenování je to německé a znamená stodoly. Kolem roku 1500 vznikla kolem této tvrze vesnice a mezi jejími obyvateli se zrodila další pověst, dotýkající se husitských válek.

Když husité vypálili světecký klášter (někdy v letech 1421-1426), skrývaly se uprchlé jeptišky v lesích okolo Krupky. Nevzaly si s sebou nic, pouze sošku Matky Boží. Jedna po druhé v těžkých podmínkách, v nichž byly nuceny živořit, umíraly. Poslední z nich ukryla svěřený klenot v kmeni vykotlané lípy. Soška zde spočívala velmi dlouho. Až jednou žala v její blízkosti děvečka trávu. Náhle se jí ovinul kolem ruky had. Dívka vykřikla a zdvihla ruku s hadem ke koruně stromu. V ní se objevila zářící soška P. Marie a oslněný had rychle sjel do trávy. Dívka ihned běžela do města a vypověděla, co se stalo. Lidé uvěřili, že sošku přenesli do stromu andělé, vystavěli na ono místě kapli a později kostel, k němuž směřovaly pravidelné poutě.

Husité se octli před Krupkou ještě v roce 1429 a v dubnu roku 1433 dobyli hrad i město. V této době však již husitské války končily a začínalo vrcholné období vývoje horního města.