Prameniště a mokřady Vinohradského potoka

Prameniště a mokřady Vinohradského potoka se rozkládají podél horní části toku Vinohradského potoka od jeho samotného prameniště, až po cestu u pramene Císaře Karla pod Zaječí skálou, na rozhraní místních oblastí nazývaných Zaječák a Knetl. Rozloha mokřadů je přibližně 1,422ha. Hlavní prvek tvoří mokřady a prameniště Vinohradského potoka s přilehlými vlhkými loukami, postupně přecházející v les a na ně vázaná flora a fauna.

Mokřady jsou významné především výskytem silně ohroženého Mloka skvrnitého (Salamandra salamandra), který je zde rozšířen od samotného prameniště Vinohradského potoka, přes celou oblast mokřadů, Vlčí rokli až k ulici Vinohrady. Z dalších zde hojně se vyskytujících obojživelníků jmenujme Skokana hnědého (Rana temporaria) a Ropuchu obecnou (Bufo bufo). V přiléhajících lesích a na suchých stráních se hojně vyskytují chráněný Slepýš křehký (Anguis fragilis), zvláště chráněná Ještěrka obecná (Lacerta agilis), či Zmije obecná (Vipera berus).

Z ptactva zde byli zaznamenáni např. Bekasina otavní (Gallinago gallinago), nebo Sýc rousný (Aegolius funereus), Slavík obecný (), Rákosník zpěvný (Acrocephalus palustris), či Mlynařík dlouhocasý (Aegithalos caudatus).

Z rostlin zde roste např. Klikva bahení (Vaccinium oxycoccos), Stína ostrokvětá (Juncus acutiflorus Hoffm.), Žluťocha žlutá (Thalictrum flavum), Kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), Vrbovka chlupatá (Epilobium hirsutum), Rozrazil štítkovitý (Veronica scutellata), Kostival lékařský (Symphytum officinale), Potočník vzpřímený (Berula erecta), Šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata), Bahnička mokřadní (Eleocharis palustris) a různé druhy Ostřic (Carex).

V roce 2018 prodělaly mokřady částečnou revitalizaci, a to ve formě budování přehrážek a menších tůní.

Jižní hranicí mokřadu vede modrá Krupská vycházková trasa.

 

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE