Údolí Horského potoka

Jak již smotný název napovídá, jde o údolí z převážné části modelované Horským potokem. Údolí Horského potoka je dlouhé necelé dva kilometry a je rozčleněno do čtyř částí.
První, nejsevernější část údolí je vlastně tvořena třemi menšími údolíčky. Od východu první údolí stále modelované Horským potokem začíná pod štolou Starý Martin. Geomorfologicky by se však dalo říci, že údolí pokračuje dále na sever, až přibližně k šachtě Lukáš, kde se pozvolna srovnává s okolním terénem. Mezi zajímavosti této části údolí patří např. dědičná štola Dürrholz, či vodárna U vodního buku. Prostřední část z horní trojice údolíček se nazývá Temný důl. Tento je modelován malým bezejmeným potůčkem a můžeme zde objevit například rozvalinu U čarodějnice, nebo skalní útvar Zkamenělá čarodějnice. Poslední, západní údolí jímž z velké části prochází lesní cesta se jmenuje Pod Březákem. Zde pramení například Tyrkysová studánka. Celá tato oblast je vedena jako Lesopark Permoník. Všechny tyto tři údolíčka se scházejí přibližně v oblasti Lesního pramene.

Na rozcestí pod Lesním pramenem začíná druhá část údolí Horského potoka, která je ze všech nejužší. Ze zajímavostí můžeme v této části údolí spatřit třeba skalní útvar Skalky skřítků, Čertovu rýhu, nebo Komáří tůň, což je pramenité podmáčené území na pravém břehu Krupského potoka, které se za jarního tání mění v tůň lákající místní obojživelníky k páření a zůstává podmáčené i v letních vedrech. Na jaře je tato část údolí celá pokryta koberci chráněných sněženkek podsněžník (Galanthus nivalis). Z živočichů vyskytujících se v tomto údolí vyzdvihněme chráněného a silně ohroženého mloka skvrnitého (Salamandra salamandra).
U pivovarských nádrží, které se dříve používali k výrobě ledu pro Krupský pivovar začíná trětí část údolí. Zde se odklání modrá turistická trasa procházející celou dolní částí údolí a míří přes Čertovu rýhu až na Přední Cínovec. Údolí se tady také nejvíce rozevírá a prochází už městskou zástavbou zvanou Grunt, či Na Gruntě, tvořenou hlavně Horskou ulicí. V této části údolí můžeme vidět třeba kapličku V Gruntě, či štolu č.9.
U hradu Krupka (též zvaném Růžový hrádek) vystupujícím na ostrohu právě mezi Údolím Horského potoka a Údolím Krupského potoka, v této části tvořeného Husitskou ulicí (městská památková zóna), začíná poslední, čtvrtá část údolí Horského potoka. Ta obchází ze západní strany ostroh s Krupským hradem, zde se opět zužuje a končí pod Mlýnským vrchem, na jehož vrcholu stojí bývalá výletní restaurace Vilémova výšina. V téro části údolí můžeme mimo již zmiňovaného hradu Krupka zhlídnout ruiny Preissova mlýna, torzo sochy sv. Jana Nepomuckého, nebo zbytky mlýnského náhonu.
Minimálně celou střední částí údolí prochází modrá turistická trasa, zelená místní vycházková trasa a oba okruhy Naučné stezky Po stopách horníků.