1.) Městská památková zóna a měšťanské domy
Ve středověku byla centrem městského života. Bydleli zde horníci, později řemeslníci a v současné době platí za ojedinělou památkovou zónu s náměstím ulicového typu.
Na náměstí v Husitské ulici, v jednom z původně měšťanských domů, sídlí muzeum ve kterém jsou expozice věnované hornictví, přírodě a historii zdejšího regionu. Zajímavý je i oddíl paleontologie, mineralogie a stálá výstava funkční historické hasičské techniky. Před muzeem stojí barokní socha Františka Xaverského z roku 1717, památka na velkou morovou pohromu z roku 1680.
Naproti se nachází klasicistní budovu radnice s věžními hodinami, jejichž původní stroj je vystaven na hradě Krupka. V dolní části Husitské ulice se nachází špitální kostel sv. Ducha. Nad ním pak gotický městský kostel Nanebevzetí Panny Marie a dřevěná zvonice, která pochází z první poloviny 15. století. Vedle vchodu do kostela byla umístěna a slavnostně odhalena busta významného krupského rodáka, MUDr. Ferdinanda Arlta (1812-1887), zakladatele moderního očního lékařství. Menší socha stojící u kostela představuje sv. Jana Nepomuckého a je z roku 1800.
ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE
"PŘEDMĚSTÍ":
Dům č.p. 256

Jde o jeden z mála zachovalých historických domů tehdejšího Krupského předměstí, bez větších stavebníh zásahů. Dům pochází z počátku 19. století. V jeho SV štítu se nacházejí sluneční hodiny. Jižně od tohoto domu stávala koželužna (v místech dnešní školní družiny) a sevetně přes silnici stával významný zájezní hostinec U Tygra (Zum Tyger).
"STARÉ MĚSTO"
Na domě se nachází infocedule, připomínající stopu Járy Cimrmana, který Krupku navštívil.


Měšťanský dům č.p. 24.
Řadový patrový obdélný dům původně pozdně gotický a renesanční, upravovaný v době baroka a v 19. století. V přízemí pásová bosáž, v ose původní polokruhový renesanční profilovaný portál. Patro odděleno mezipatrovou římsou. Památkově chráněno od 23. září 1964.
Historická budova bývalé Peněžní záložny
Historický dům č.p. 1, sloužil za první republiky, jako finanční záložna, jeho historie však spadá hluboko do středověku. Pod jeho jižní stěnou se nacházela spodní městská brána, která byla na konci 19. století stržena.
Jde o mohutný dům s mansardovou střechou a výraznými hrázděnými okenními výklenky. Ve vstupní ose budovy se nachází renesanční profilovaný portál, nad nímž se nachází erb s motivem včelího úlu a včelami.
Prvorepublikový dům č.p. 64
Dům č.p. 64, jehož přestavba proběhla v 1. polovině 20. století na základech obdélníkového půdorisu původem spadajících až do 17. století, byla inspirována renesančními styly, v prvním patře doplněnými prvorepublikovou kachlovou fasádou směřující podélným směrem do ulice. V Husitské ulici se dům podobného stylu nachází poze jeden a to č.p. 68, ten nje však zdoben spíše empírovými prvky.
Měšťanský dům č.p. 40
Jeden z mála zachovalých hrázděných domů v Husitské ulici. Dříve bývala v Husitské ulici většina domů hrázděných, a však díky několika požárům, zvláště pak v roce 1904, kdy zde shořelo 43 budov, se jich dochovalo jen několik.
Dům je přízemní, obdélný, s kamenným obvodovým zdivem, stropní i střešní konstrukce dřevěné. Fasáda je hladká, omítaná ve starobéžové masové barvě, s černým hrázděním a podélnou římsou v štítě střechy. Okna jsou dřevěná, šestisegmentová, nedělená. Těleso domu je kryto sedlovou střechou, orientovanou podélně s komunikací a z ní vystupujícím hrázděnným štítem.
Dům je integrální součástí širšího jádra Městské památkové zóny Krupka.
Historický hrázděný dům, se slunečními hodinami č.p. 348
Tento dům, je jedním z historicky dochovaných domů, které přežili rozsáhlý požár města Krupka v roce 1904. Nachází se nad proluku jedněch z vyhořelých domů u kostela sv. Václava. Jde o hrázděný dům, s podélnou osou směřující do ulice, se slunečními hodinami umístěnými mezi okny v 1. patře na jižní straně domu.
Měšťanský dům č.p. 29
Další, z mála zachovalých hrázděných domů v Husitské ulici. Dříve bývala v Husitské ulici většina domů hrázděných, a však díky několika požárům, zvláště pak v roce 1904, kdy zde shořelo 43 budov, se jich dochovalo jen několik.
Dům je přízemní, obdélný, s kamenným obvodovým zdivem, stropní i střešní konstrukce dřevěné. Fasáda je v prvních dvou patrech okrově oranžová a ve štítě střechy bílá s vloženým tmavěhnědým hrázděním. Okna jsou dřevěná, čtyřsegmentová, dělená to T. Těleso domu je kryto sedlovou střechou, orientovanou podélně s komunikací a z ní vystupujícím hrázděným štítem.
Dům je integrální součástí širšího jádra Městské památkové zóny Krupka.
Městský dům č.p. 52
Těleso domu je kryto sedlovou střechou, orientovanou podélně s komunikací a z ní vystupující hrázděnou mansardou. Obvodové zdivo je kamenné, stropní i střešní konstrukce dřevěné.
Měšťanský dům č.p. 77
Jde o jeden z mála, nešetrnými, zvláště pak v době komunismu prováděnými rekonstrukcemi nedotčených, měšťanských barokních domů. Dům pochází nejpozději z 2. poloviny 17. století. V přízemí se nachází pásová bosáž, okna segmentová. V 1. patře jsou podélná okna s ornamentální parapetní výplní s okřídleným frontonem. Střecha má v průčelí předstíranou mansardu, která přechází v půlkruhově ukončenou atiku, avšak za mansardou pokračuje štítová střecha.
Městský dům č.p. 47
Dům Florian - měšťanský dům č.p. 85
Mýtnice
Drobná přízemní stavba orientovaná podélně s komunikací. Obvodové zdivo kamenné, stropní i střešní konstrukce dřevěné. Mansardová střecha pokryta eternitovými šablonami. Osy v prvním patře tvoří vikýře vystupující z mansardy. Památkově chráněno od 13. listopadu 1996. Budova dříve sloužila jako mýtnice, k výběru mýtného zá průjezd Krupským sedlem.