Horní Krupka 655 m.n.m.

Bývalá hornická vesnice, teď horská městská část na svahu Komáří vížky, asi 2,5 km od severně od Krupky. V současnosti slouží převážně jako horské rekreační a turistické středisko.

Nachází se zde jedna restaurace a jedna hospoda. V okolí je několik domů, kde se dá ubytovat v apartmánu / penzionu. 1,5km odtud se nachází SkiAreál Komáří vížka  a za 2,5km, či 1,5km (záleží kudy to vezmete) se dá dostat na samotnou Komáří vížku a na Krušnohorskou běžkařskou/cyklo magistrálu. V obci, vedle restaurace Sv.Florián, se nachází též kaplička vystavěná horníky Sv.Barboře a vychází odtud Hornická stezka (č.62). Přes Horní krupku vede žlutá turistická stezka spojující Bohosudov-MPZ Husitská ulice Krupka-Horní Krupku a Komáří vížku a Příhraniční naučná hornická stezka. V okolí se dá nalézt spousty stop po dolování, starých hornických štol a s tím souvisejících minerálů.

Evidováno je zde přibližně 130 adres a kolem 30 stálých obyvatel.

 

"Vysoko v horách, blízko už hřebene horského, stihneme Horní Krupku, jež chráněna jsouc hřebenem horským před nárazy ostrého větru severního, má podnebí sice studené, ale přece takové, že tu dozrává ovoce a na polích, pracně obdělávaných daří se oves, žito a brambory." (Jar. Fr. Urban, Potulky Teplickem, 1928) (před r. 1900)
***
Horní Krupka, rozložená při hlavní silnici a po celém svahu táhlého kopce pod Komáří vížkou, již minimálně od roku 1416, je vedle Mikulova jednou z mála zachovalých vesnic tohoto typu v Krušných horách.


Horní Krupka (Obergraupen) - Od pověstné Komáří vížky k jihu vede klikatá silnice hlubokou a úzkou prorvou k úpatí hor, toť průsmyk Krupecký, nazvaný tak dle starožitného města horního. Horní Krupka byla založena jako hornické sídliště ve 14. století. Na svazích se dosud rýsují stopy po důlní činnosti, na pohlednici je zřetelná velká halda pod lesem, patřila k šachtě Am drei Mücheln (pošt. razítko z r. 1906).
V roce 1812 tu spatřil světlo světa Ferdinand Arlt (1812 - 1887), zakladatel moderního očního lékařství. Vystudoval lékařskou fakultu na pražské universitě a působil jako profesor na universitě ve Vídni.
Po revoluci roku 1848 bylo zrušeno vrchnostenské zřízení a postupně nahrazeno státní správou a samosprávou. Vzniklo obecní zastupitelstvo v čele se starostou. Krupka, Horní Krupka, Vrchoslav a Fojtovice patřily do teplického soudního a politického okresu, naproti tomu Bohosudov, ModlanyUnčínHabartice a Maršov s Terezínem (vznikl na konci 18. století) do politického okresu Ústí nad Labem a soudního okresu chabařovického. Rozvoj průmyslu a vznik nových pracovních příležitostí přitahoval nové osídlence, kteří se usazovali v Bohosudově, Maršově, Terezíně, Unčíně, Horní Krupce a Vrchoslavi. V roce 1880 žilo v původně samostatné obci 117 osob a v roce 1921 již 424.
Během 2. světové války, po okupaci pohraničí muselo odejít z Krupky a Bohosudova do vnitrozemí skoro 900 Čechů. Nacistická správa vše podřídila válečnému úsilí. Ze zrušeného bohosudovského gymnázia se stala policejní kasárna. Opět se začal těžit cín a wolfram. Budovaly se zajatecké a pracovní tábory. V Krupce, Horní Krupce, Bohosudově byli internováni Rusové, Ukrajinci, Francouzi, Chorvati, Italové a Holanďané.
Dnešní Krupka převzala název starého historického horního městečka a zahrnuje v sobě další, původně samostatné obce a osady Vrchoslav, Bohosudov, Maršov, Unčín, Soběchleby a Nové Modlany a horské Fojtovice, Habartice, Mohelnici a Horní Krupku. 

Hostinec U Slunce stojí u silnice z Krupky, prodloužené v r. 1859 k Fojtovicím. Před hostincem vyúsťuje také pěší krkolomná cesta z Krupky, po níž dříve horníci dennodenně chodívali do práce. (před r. 1905) 
***
Horní Krupka je rodištěm Ferdinanda Arlta (1812 - 1887), profesora očního lékařství na vídeňské univerzitě a vynikajícího očního chirurga. Narodil se v chudé rodině důlního kováře a jen s obtížemi vystudoval. V Horní Krupce tehdy nebyla škola a malý chlapec musel docházet až do Novosedlic. Škola v Horní Krupce vznikla až v r. 1870 právě zásluhou profesora Artla, který na ni poskytl finanční prostředky. Za své zásluhy o rozvoj očního lékařství byl dr. Arlt povýšen do šlechtického stavu a jako připomínku svého původu si vybral přídomek z Bergschmiedu. Protáhlé hrázděné stavení v popředí na pohlednici je jeho rodný dům. (pošt. razítko z r. 1927)

 

(Horní Krupka, rozložená při hlavní silnici a po celém svahu táhlého kopce pod Komáří vížkou, již minimálně od roku 1416, je vedle Mikulova jednou z mála zachovalých vesnic tohoto typu v Krušných horách. Horní Krupka byla založena jako hornické sídliště ve 14. století. Na svazích se dosud rýsují stopy po důlní činnosti a v oklí se dá nalézt spostu zájímavých důlnich děl. I když se jedná o horskou ves, panovalo zde rozsáhlé zemědělství. Pěstovali se zde ovocné sady, oves, žito a brambory. V roce 1812 se zde narodil Ferdinand Arlt (1812-1887), vynikající chirurg a zakladatel moderního očního lékařství. Vystudoval lékařskou fakultu na pražské universitě a působil jako profesor na universitě ve Vídni. Za 2. světové války, se v Horní Krupce nacházel jedn ze zajateckých a pracovních táborů, kde byli internováni Rusové, Ukrajinci, Francouzi, Chorvati, Italové a Holanďané. V současnosti slouží Horní Krupka především jako rekreační oblast. Mimo základní turistické infrastruktury, se kousek odsud nachzí běžkařské lyžařské stopy, Ski areál Komáří vížka a rozhledna, restaurace, horský hotel a lanovka Komáří vížka. Po hřebenech Krušných hor vede Krušnohorská magistrála, která v letním období slouží jako cyklotrasa i turistická trasa. Samotnou obcí prochází žlutá turistická trasa spojující Bohosudovské nádraží v Krupce s Komáří vížkou a  Příhraniční hornická naučná stezka. V pomyslném centru Horní Krupky ústí Stará hornická stezka spojující Krupku s Horní Krupkou, registrovanou od roku 1988 jako kulturní památka, která dříve sloužila k přepravě rudy a přístupu horníku k dolům. Ke zdejším zajímavostem jistě patří i zde typické, zachovalé hrázděné domy, zvonice, několik krucifixů a již zmiňovaná hornická díla, jejichž většina je registrována jako kulturní památka a jsou zařazeny jako komponenty nominované na zapsání na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Z mnoha míst Horní Krupky se naskýtají nádherné výhledy údolím Krupského potoka na Teplickou pánev a především České středohoří, či naopak na Komáří vížku.)

 
 
Prokopova vyhlídka 660m.n.m.

Od pomyslného centra Horní Krupky u restaurace Sv.Florián se k Prokopově vyhlídce dostaneme cestou směřující jižním směrem vpravo od hlavní silnice vedoucí z Fojtovic přes Horní Krupku do Krupky. Strmějším stoupáním do kopce se zhruba po 300m dostaneme na Prokopovu vyhlídku, kde se nachází lavička pro odpočinek. Odtud se nám nabízejí nádherné výhledy do okolí začínající u Komáří vížky na severu, pokračující východně přes hřeben Krušných hor na Liščí vrch, vidíme téměř celou Horní Krupku. Výhledy dále pokračují jižním směrem na Teplickou pánev a České středohoří s dominující Milešovkou a končí částečným výhledem na západní hřeben Krušných hor.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

Zvonice v Horní Krupce 

Datum vzniku polozděné zvonice, není přesně známo. Zajímavostí je však, že se v patře nachází vzácný hornický zvon z roku 1554, který byl původně zavěšeň v kapli Sv.Wolfganga, nacházející se pod Komáří vížkou. Byl považován dlouho za stracený, než byl místními obyvateli nalezen zde. Jedná se o dosud jediný známý zvon od Tomáše Jaroše z Brna v severních čechách.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

Kříž v Horní Krupce

Před poslední prudkou levotočivou zatáčkou/vracečkou v Horní Krupce se po levé straně silnice nachází zděný kříž.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

Krucifix u sv. Floriana
Naproti Sv. Floriánovi se pod silnicí nachází litinový krucifix s malým zděným podstavcem.

 

 

Bývalá škola v Horní Krupce

Historická budova školy v Horní Krupce, založená v druhé polovině 19. století Mudr. Ferdinadem Arltem a jeho bratrem Václavem se dochovala do dnes. Dům má obdélný půdorys, se zděným přízemím, ze severní a západní strany spadající ve svahu ještě o jedno patro níže, s bedněným patrem a mandsarovou střechou. Ve 20. století prošla budova nešetrnou přestavbou na rekreační středisko ROH. Dnes je bohužel prázdná a nevyužita. Tuto malou školu založil Mudr. Ferdinand Arlt, aby zdejší děti nemuseli chodit za vzděláním tak daleko, jako kdysi on.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

Bývalý rodný dům Mudr. Ferdinanda Arlta

V místech současného domu č.p. 117, se nacházel podlouhlý hrázděný dům, v němž se 17. dubna 1812 narodil Ferdinand Arlt (1812-1887), vynikající chirurg a zakladatel moderního očního lékařství. Tento dům byl později stržen a na části jeho základů byl vystaven "nový". Zajímavostí tohoto domu je krásný výklenek se sochou.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mappy.cz ZDE

 

 

 

Historický dům č.p. 51 Sv. Florian
Budova pochází z první poloviny 19. století a reprezentuje krušnohorskou lidovou architekturu. Dům má obdélný půdorys se zděným přízemím a bedněným patrem. Střecha je sedlová a štít parketový.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

Historický dům č.p. 38 - bývalý hostinec Lípa

Historická budova, tak jak ji vidíme dnes, pochází z přelomu 18. a 19. století a reprezemtuje krušnohorskou lidovou architekturu. Základy domu jsou však nepochybně staršího data. Dům má obdélný půdorys se zděným přízemím, bedněným patrem a mandsardovou střechou. Na jeho JZ starnu přiléhá dnes již rozpadlý zemědělský dvůr. Ještě v 90. letech minulého století sloužil jako hostinec, pozdeji podlehl částečné devastaci. Dnes je jeho majitelka snaží, dát dům do pořádku.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

Historické domy č.p. 22 a ev.č. 68

Budova s č.p. 22 pochází z první poloviny 19. století a reprezentuje krušnohorskou lidovou architekturu. Dům má obdélný půdorys se zděným přízemím a bedněným patrem. Střecha je sedlová a štít parketový. 

Druhá budova s ev.č. 68 pochází z přelomu 19. a 20. století, s největší pravděpodobností však byla vysavěna/přestavěna na základech/místě, kde již předtím nějaká usedlost stála. Dům je zděný, s hrázděným štítem a sedlovou střechou a není svým style tak tipický pro horské oblasti Krušných hor. Tento typ domů se stavěl spíše v podhůří, jsko je tomu ve značné míře např. MPZ Husitská ulice.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

 

 

Historický dům e.č. 64 - bývalá kovárna

Zděný dům pocházející z 19. století, sloužil ve své době jako kovárna. Dům má obdélný půdoris se zděným přízemím. Střecha je sedlová se zděným štítem a výrazným hrázděným okenním výklenkem.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

 

Historický dům e.č. 59

Zděný dům, který sloužil jako zemědělská usedlos pochází z přelomu 18. a 19. století. Během doby byl několikráte přestavován.