Pamětní deska Josefa Klobautschnika a další pamětní desky v Krupce

 

PAMĚTNÍ DESKA JOSEFA KLOBAUTSCHNIKA NA KOSTELE NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Josef Klobautschnik (1820-1886), byl význačný Krupský řídící učitel, ředitel kůru kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici, hudební skladatel a několikanásobný král střeleckého spolku.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

PAMĚTNÍ DESKA MUDr. FERDINANDA ARLTA NA KOSTELE NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Vedle vchodu do kostela Nanebevzetí Panny Marie je na zdi umístěna pamětní deska významného rodáka z Horní Krupky, MUDr Ferdinanda Arlta, zakladatele moderního očního lékařství. Vlevo od pamětní desky se nachází i jeho busta. Více o Mudr. Ferdinadovi Arltovi se dozvíte zde: https://100-1vkrupce.webnode.cz/busta-mudr-ferdinanda-arlta/

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

PAMĚTNÍ DESKA BOHDANA OSTROVERŠENKA NA KOSTELE NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Poslední dubnový den roku 2015, byla Husitská ulice v Krupce svědkem slavnostního okamžiku. Za účasti veřejnosti, kolegů, příbuzných a osobních přátel uspořádalo Občanské sdružení Královské horní město Krupka odhalení pamětní desky místního patriota Bohdana Ostroveršenka.  Pamětní deska byla umístěna na zdi kostela Nanebevzetí Panny Marie, o jehož záchranu se Bohdan Ostrovešenko zcela zásadním způsobem zasloužil. Místo pro pamětní desku bylo určeno hned vedle busty velikána očního lékařství Ferdinanda Arlta, který pocházel z Horní Krupky, a pamětní desky řídícího učitele a skladatele Josefa Klobautschnika. „Bohdan Ostroveršenko byl poctivý a pracovitý člověk, znalec církevní hudby. Byl člověkem, kterému záleželo na stavu věcí kolem sebe, a to nejenom hmotných, ale také duchovních. Zasloužil se o záchranu jak tohoto kostela, kde je umístěna jeho pamětní deska, tak také mnoha jiných památek. Vzpomínejme na něj s úctou a udělejme vše pro to, abychom úspěšně navázali na dílo, které nám zde zanechal. Bohdan Ostroveršenko (1936 - 2013) byl zakladatelem a členem hudebního Brixiho komorního souboru Teplice (1972) a občanského sdružení Královské horní město Krupka (1997). Významně se podílel na záchraně církevních památek a hudebního dědictví skladatele Josefa Klobautschnika. V roce 2000 byl iniciátorem záchrany městského kostela Nanebevzetí Panny Marie v historické části Krupky, kde hrozilo zřícení krovu a rozvalení obvodových zdí. Díky jeho neutuchající snaze o záchranu toho kostela i jeho mobiliáře se na jeho popud podařilo získat v roce 2010 podporu Česko-německého fondu budoucnosti na záchranu soch ECCE HOMO a obrazů křížové cesty. Spolupráce s tímto fondem trvá doposud a podílové finanční prostředky jsou zajišťovány od zahraničních rodáků Krupky pomocí benefičních koncertů a sbírkou organizovanou Občanským sdružením Královské horní město Krupka. Bohdan Ostroveršenko byl díky své znalosti německého jazyka styčným spolupracovníkem s bývalými krupskými rodáky sdruženými v Heimatgruppe Graupen und Umgebung zu Ausburg  a organizoval jejich každoroční návštěvy v rodném městě Krupka. Spolupracoval také se spolky Gemeinde Bad Gottleuba und Berggieshubel na propagaci našeho příhraničí.

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE

 

************************************************************************************************************************************************************

 

PAMĚTNÍ DESKA PAMÁTCE HUSITŮ NA HRADĚ KRUPKA

V prostoru vstupu do hradu Krupka, mezi branami, je česky psaná pamětní deska věnovaná památce husitů padlých při dobití hradu v roce 1426.

 

PAMĚTNÍ DESKA J. W. GOETHA NA HRADĚ KRUPKA

Za budovou restaurace na hradě Krupka je německy psaná upomínka na návštěvu hradu J. W. Goethem v roce 1810 a 1813.

 

PAMĚTNÍ DESKA STŘELECKÉHO SPOLKU

Pamětní kamenná deska je umístněna na skalisku nedaleko ruiny bývalé restaurace střeleckého spolku, kdysi nazývané Schützenhaus, která zde stávala od roku 1800 (ve dvacátém st. byl dům přestavěn na dětský domov a později vyhořel). Kamenná deska usazená v roce 1834 připomíná někdejšího starostu Krupky Lehmana a další dva členy střeleckého spolku Schmieda a Zechela.

 

 

 

 

PAMĚTNÍ DESKA HERTY LINDNEROVÉ

V Krupce byla 3. listopadu roku 2014 odhalena pamětní deska Hertě Lindnerové, která se do dějin města zapsala coby mladá bojovnice za svobodu, která za svoji odbojářskou činnost byla posléze také popravena. Když po Mnichovském diktátu přijížděly jednotky wermachtu do Krupky, velká většina Němců je zde vítala. Za okupace jich většina projevovala loajalitu nacistickému režimu. Přesto se našli i odpůrci fašistické diktatury. Nejznámější z odbojářů se stala právě Herta Lindnerová. Pocházela ze smíšeného manželství, otec byl Němec, matka Češka. Jako členka Komunistického svazu mládeže po záboru pohraničí nacisty odešla do Drážďan, kde se podílela na založení mládežnické odbojové organizace Lindenbrüder, který na veřejnosti vystupoval jako horolezecký spolek. Po návratu do Bohosudova pokračovala v ilegální činnosti. Dne 27. 11. 1941 byla s celou skupinou zatčena a po ročním věznění v Berlíně popravena. V Krupce už byl po ní pojmenován park, kde má také svoji bustu. Nyní má v Krupce také svoji pamětní desku, na domě, kde nějaký čas pobývala.

Zdroj: https://teplicky.denik.cz/zpravy_region/herta-lindnerova-ma-v-krupce-svoji-pametni-desku-20141105.html

Zdroj: https://teplicky.denik.cz/zpravy_region/herta-lindnerova-ma-v-krupce-svoji-pametni-desku-20141105.html