Cínový důl

Cínový důl se nachází severně od středu města Krupky, místní části zvané Bohosudov. Údolí končící na jižním okraji Krušnohorského masivu v oblasti dnes místně zvané Na Vinohradech, se zde táhne severním směrem dalo by se geomorfologicky říci až téměř pod vrchol Liščího vrchu 777 m.n.m. Hlavní jeho část se však rokládá v oblasti mezi Prokopským pňem a již zmiňovanými Vinohrady.

Jde o jedno ze tří hlavních rudonosných údolí v Krupce (prvním je údolí Krupského potoka a druhým údolí Horského potoka), do něhož zasahuje jeden z důlních revírů s největšími rudnými ložisky, důlní revír Knetl (též. Knötel, nebo Knödel). I když údolím neprotéká žádný významný pravidelný vodní tok, splavoval déšť po tisíciletí materiál, včetně cínového zrudnění z hor, který byl dále odnášen dolu do mohutného výplavového kužele, který se nacházel v oblasti někdejší středověké osady Kirchlice, ze které se do dnes zachovala pouze zřícenina kostela sv. Prokopa, kde se ukládal. Zde, již 1200 let př.n.l. využívali první rýžovníci naplavený materiál k rýžování cínonosných náplavů.

Mezi nejzajímavější artefakty nacházející se v Cínovém dole bráno od jihu po sever, jmenujme především štolu Vincenc, štolu Večerní hvězda (Naděje / Nová), štolu Večerní hvězda II. (Stará), v západním úbočí Cínového dolu se nacházející soustavu štol Sedmi spáčů uloženou v masivu Cínodolského skalního výchozu, ve východním úbočí dolu ležící šachtu Alter Christoph a dál na sever pokračujíc štolou Václav, štolou Juda Stollen, štolou Barbora a od ní na západ ležící Mahlerovou žilou a na východ nacházející se haldou pinky Zwickenpinge, štolou Prokop a konče Prokopským pňem. V údolí je však k vidění mnohem více, především však montánních pozůstatků.

Východním úbočím dolu prochází technická památka, nejdelší lanová dráha bez mezizastávky ve střední Evropě, z Bohosudova na Komáří vížku, která v oblasti štoly Václav údolí křižuje a přechází na západní stranu. Celé údolí a především jeho dolní část, je značně divoké a neprochází tudy žádná cesta mimo místních špatně zřetelných pěšin. Přibližně ve středu údolí, v oblasti štoly Barbora, prochází napříč údolím tzv. Hasičská cesta, po níž vede zelená turistická trasa a NS Po stopách horníků.

 

 

převzato z mapy.cz