SLUNEČNÍ LÁZNĚ (helioterapie)

Charakteristickými rysy středohorského klimatu je ráz krajiny a bohatství lesů, kterými se uplatňují biologické a hygienické účinky zeleně na turisty, ale i charakteristická nadmořská výška.

A právě pro to, se lze dočíst, že již před 1. světovou válkou byla lázeňským hostům z Teplic doporučována léčebná kúra „sluneční lázně“, kvůli které vystupovali na Komáří vížku. Jednalo se vlastně o helioterapii, což je léčba slunečním zářením, při které se využívá zejména ultrafialové záření, a to hlavně v pásmu 280-315 nanometrů (UVB).

Jednou z nejznámějších vlastností ultrafialového záření je jeho vliv na tvorbu vitamínu D2 a D3, který má výrazný antirachitický (protikřivičný) účinek. Lehký ultrafialový erytém (zčervenání kůže) a postupné zhnědnutí kůže vlivem pigmentace vede zpravidla k lepšímu prokrvení a povzbuzení vnitřně sekrečních funkcí kůže a zvýšení obranyschopnosti organismu.  Delší působení UVB záření však způsobuje vznik puchýřů, blízkých popáleninám, a při dlouhodobém vystavení těla urychluje stárnutí kůže. Vyvolává nezhoubné (basaliomy), ale i vysoce zhoubné nádory kůže (melanomy), které mohou mít i smrtelné následky.

Účinek UVB záření je výraznější na horách než v nížinách či kotlinových polohách, jako je tomu např. zde, na svahu Krušných hor. Zvýšená koncentrace plynných a pevných částí, případně vodních kapiček (přízemní a údolní mlhy), v kotlinovém prostoru, např. lázní Teplic, podstatně zeslabuje UVB záření.

Mi proto však kvůli helioterapii nemusíme vystupovat až na Komáří vížku, ale stačí využít zdejší SLUNEČNÍ STRÁŇ, která je jednou ze zastávek na tzv. STEZCE ZDRAVÍ a slouží právě k helioterapii. Stačí si jen do batůžku přidat deku, a před koncem Stezky zdraví, nebo při sestupu z horské túry, zde na chvíli přibrzdit a odpočinout si zde v prostředí horské květnaté louky a při tom využít i benefity účinků helioterapie.

 

ZOBRAZENÍ PŘÍMO NA mapy.cz ZDE